Na niezależnych weryfikatorów informacji niefinansowych dyrektywa CSRD wskazuje biegłych rewidentów i firmy audytorskie. Raporty zrównoważonego rozwoju muszą zawierać szereg ujawnień w zakresie celów środowiskowych – jednym z nich jest wykorzystanie zasobów i gospodarka cyrkularna. Atestacja informacji i danych w tym zakresie jest jednym z nowych wyzwań dla audytorów.
Gospodarka o obiegu zamkniętym, inaczej zwana gospodarką cyrkularną, oznacza taki system gospodarczy, w którym możliwie jak najdłużej utrzymuje się produkty, materiały oraz inne zasoby w gospodarce, zwiększa ich efektywne wykorzystywanie w produkcji i konsumpcji, co ogranicza wpływ na środowisko ich wykorzystywania, jak również zmniejsza się tworzenie odpadów i substancji niebezpiecznych na wszystkich etapach ich cyklu życia.
Zbiorem wytycznych pozwalającym spółkom raportować wykorzystywanie zasobów i stosowanie zasad gospodarki cyrkularnej zgodnie z raportowaniem zrównoważonego rozwoju jest standard ESRS E5. Jego celem jest ujawnienie wpływu przedsiębiorstwa na środowisko przez zapewnienie przejrzystości w zakresie redukcji ilości odpadów, recyklingu materiałów i wykorzystywania zasobów bardziej efektywnie oraz przedstawienie przez...